Paliwa ekologiczne to odnawialne źródła energii, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Oznacza to, że ich użytkowanie nie powoduje emisji szkodliwych gazów do atmosfery, a ich zasoby cyklicznie się odnawiają, a więc nie sposób ich całkowicie wyczerpać.
Produkty powstałe w wyniku ich spalania są ponownie asymilowane przez rośliny, a w stosownym czasie same tworzą kolejne paliwa. W obiegu tym energia słoneczna, którą pochłaniają rośliny, zostaje podczas spalania przeistoczona w energię cieplną. Do paliw ekologicznych zalicza się paliwa biologiczne, takie jak biogaz, słomę i drewno w różnej postaci. Ich zaletą jest niższy o kilkadziesiąt procent koszt ogrzewania, ale przede wszystkim fakt, że tylko w niewielkim stopniu zanieczyszczają środowisko, będąc absolutnie pod tym względem bezkonkurencyjnymi w porównaniu z konwencjonalnymi paliwami.
Wysokie ceny węgla i koksu oraz alarmująca sytuacja planety, o której coraz częściej mówi się e debatach publicznych, sprawiły, że ludzie zainteresowali się odnawialnymi źródłami energii. Gałęzie, liście, igliwie, makulatura, drewno, trociny i słoma nazywane są wspólnym terminem „biomasa” i to właśnie ona stała się w ostatnich latach najpopularniejszym paliwem w systemach grzewczych. W związku z tym coraz więcej firm oferuje kotły, które są odpowiednio przystosowane, by palić w nich ekologiczne paliwa.
Zobacz jakie są parametry ekogroszku
Mają one dużą pojemność wodną i sporą powierzchnię wymiany ciepła, a często również podajnik paliwa oraz system usuwania popiołu. Popiół z niektórych gatunków biomasy może być później wykorzystany jako nawóz. Jednym z najpopularniejszych paliw ekologicznych jest drewno w postaci trocin, gałęzi, igliwia kory czy przetworzone na brykiet i pellet. Ostatni krzyk mody, któremu wróży się gigantyczną popularność, jest drewno wiklinowe ze szczególnych odmian wierzby. Z kolei biogaz powstaje na skutek fermentacji metanowej miejskich ścieków, ekskrementów zwierząt hodowlanych czy wszelkich odpadów organicznych. Służy do zasilania kuchni gazowych i kotłów grzewczych.
Jaka jest cena opału pellet