Dodany: 2011-12-30 11:53:19

 

Jak powstały przedszkolaCykl życia u wszystkich gatunków roślin i zwierząt jest niezmienny: narodziny, młodość, dojrzałość, starość, wreszcie śmierć. U ludzi niektóre z tych etapów są sztucznie wydłużane, choćby przez coraz lepszą opiekę medyczną.

 

Niezmienna jednak pozostaje niezwykła waga doświadczeń nabytych w dzieciństwie. Od wieków pojawiały się takie czy inne rodzaje sprawowania dziennej opieki zbiorowej nad dziećmi, których dzisiejszym odzwierciedleniem jest przedszkole wawer. Już w czasach pierwotnych, dzieci gromadziły się, by pod okiem dorosłych uczyć się potrzebnych do przeżycia umiejętności i przedszkole wawer nie było im potrzebne. Z czasem jednak, w miarę rozrostu posiadanej przez ludzkość wiedzy i skomplikowania życia w rozwijającym się świecie, postawiono na zinstytucjonalizowane formy opieki, które w czasach pozytywizmu przybrały postać tak zwanych ochronek.

 

Z czasem, wraz z powstawaniem wielości teorii pedagogicznych, rozwinęły się one w formę, którą dziś znamy jako przedszkole wawer, gdzie dzieci również uczą się, a nie tylko bawią czy po prostu przebywają, gdy rodzice są w pracy..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Jak powstały przedszkola
Nick: